Nowy numer Misyjnych Dróg

W czasopiśmie Wanda Błeńska, Marian Żelazek SVD, Eugeniusz Juretzko OMI, Helena Kmieć, Adam Kozłowiecki SJ, zostali przedstawieni jako ludzie Ducha Świętego – ikony polskiej powojennej działalności misyjnej. Przedstawiono, jak Duch Święty przez nich działał i jak wyprzedzali misyjne intuicje Kościoła o całe lata, a nawet dekady.

„Na misjach nie da się funkcjonować bez Ducha Świętego. Po prostu, tak to działa. W powojennej historii polskich misji zapisały się osoby, w których pracy szczególnie widać Jego działanie. Mówimy o nich: ikony lub bohaterowie misji. One uczyły i uczą pokolenia misjonarzy, że głosi się Ewangelię przez troskę o człowieka i jego rozwój, a także gotowość do oddania życia” – napisał w edytorialu redaktor naczelny Marcin Wrzos OMI. – „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” to hasło trwającego roku liturgicznego. Być może gdzieś nam to umknęło. To hasło ma przypominać, że im bardziej damy się prowadzić Duchowi Świętemu, tym bardziej będziemy potrafili miłować wszystkich, wprowadzać pokój, szanować, przebaczać, mieć cierpliwość, zaradzać problemom ludzi. Oby nas, chrześcijan, rozpoznawano po takim sposobie życia” – kontynuował.

Na łamach „Misyjnych Dróg” autorzy (m.in. Elżbieta Sołtysik SSPC, Józef Wcisło OMI, Katarzyna Cesarz, Joanna Gadzińska, Marcin Wrzos OMI, Karolina Gerreth, Magdalena Kaczor, Anna Dąbrowska) opisali misyjną działalność Wandy Błeńskiej, Heleny Kmieć, kard. Adama Kozłowieckiego SJ, bp. Eugeniusza Juretzko OMI, Mariana Żelazka SVD, Michała Tomaszka OFMConv. i Zbigniewa Strzałkowskiego OFMConv.

W piśmie można przeczytać również analizę misjologiczną pielgrzymki papieża Franciszka do Szwajcarii (Justyna Nowicka), a także orędzie Ojca Świętego na kolejny Światowy Dzień Misyjny.

W 191. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą rozmowy z Teresą Kmieć, siostrą Heleny oraz Norbertem Rehlisem, przez długie lata współpracującym z Wanda Błeńską i Marianem Żelazkiem SVD.

Misyjne Drogi, redesign, projekt 2016/2017

W dziale „Na granicy kultur i religii” przedstawiono najważniejsze postaci wielkich religii, a także dialog międzyreligijny prowadzony przez papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI.

„To kolejna podróż do Indii. Moje Indie pachną przyprawami i kadzidłem. Są bardzo kolorowe i jest w nich wiele kontrastów. Moje Indie to kraj poruszającej kultury, trudnej historii, także pojedynczych ludzi często dotkniętych chorobami. Moje Indie kojarzą się z pracą wielu werbistów, a szczególnie jednego: o. Mariana Żelazka SVD. W tym roku odbyłem tam podróż sentymentalną, na stulecie jego urodzin. Nie byłem sam”. To fragment zapisków Andrzeja Danilewicza SVD z wyprawy do Indii, na stulecie urodzin Mariana Żelazka SVD oraz rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego.

W kolejnym wydaniu czasopisma znajduje się dział „Przyjaciele Misji”, a także informacje dotyczące projektów „Misja Szkoła” i „Chata Medyka” prowadzonych przez redakcję oraz szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki” – tym razem z opowieściami o Kazachstanie. Opublikowano także felietony z misją teologów: prof. Elżbiety Adamiak i ks. prof. Andrzeja Draguły. Na łamach pisma czytelników zachęca się do korzystania z internetowego portalu misyjnego www.misyjne.pl. Wśród autorów jest również Wojciech Modest Amaro i jego „Kuchnia z misją”.

„Misyjne Drogi” to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się o. Wacława Hryniewicza OMI, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, o. Andrzeja Madeja OMI, Selima Chazbijewicza, Elżbietę Adamiak czy ks. Andrzeja Dragułę.

Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych. „Misyjne Drogi” to czasopismo misyjne o największym nakładzie i objętości w Polsce, dostępne także w wolnej sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *