List z Analakininy

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała nam w tym roku przeprowadzenie wakacyjnej korespondencji pomiędzy podopiecznymi, a Rodzicami adopcyjnymi. Wobec braku możliwości pozbierania listów od podopiecznych poprosiliśmy dyrektorów szkół, aby to oni napisali listy, opisując jak wygląda życie w tej niecodziennej sytuacji.

Ponieważ listy mają charakter otwarty, postanowiliśmy je opublikować, aby były dostępne nie tylko dla rodziców adopcyjnych wspierających uczniów w konkretnej szkole. Dziś publikujemy list siostry Aline Razafikotomanantsoa, dyrektor szkoły na Analakininie, w mieście Tamatave na Madagaskarze. Życzymy udanej lektury!

 

>>>List Analakinina – plik PDF<<<

 

 

Poniżej załączamy orientacyjne tłumaczenie listu s. Aline: 

 

 

Toamasina, 22 czerwca 2020

Drodzy Dobroczyńcy, wszyscy Rodzice adopcyjni.

Z wielką radością witam Was. Mam nadzieję, że jesteście w zdrowi.
Piszę do Was w sprawie listów dla dzieci, informacji o szkole i tego, przez co przechodzimy podczas epidemii covid-19.
Co roku w czerwcu, wysyłaliśmy Wam listy dzieci, a dyrektor szkoły także przesyłał swoje informacje w trakcie roku szkolnego. Przygotowałam już listy, ale nie można ich wysłać z powodu ograniczeń [spowodowanych epidemią].

Normalnie rok szkolny 2019/2020 byłby już zakończony. Ale z powodu COVID19 rok szkolny może trwać do września. Pomimo wszystkich ograniczeń i zamkniętej szkoły rodzice uczniów muszą płacić czesne za całe 10 miesięcy w roku szkolnym. Bardzo dziękuję w imieniu dzieci za Waszą miłość i hojność. Dzięki Waszej pomocy byli w stanie się w ogóle uczyć, a podczas minionych kilku miesięcy [normalnej] nauki widzę, że większość z nich uczy się dobrze i dobrze się czuje w klasie.

Przekazuję Wam wiadomość od rodziców i dzieci, aby podziękować Wam za wszystkie otrzymane prezenty. Z góry dziękujemy też za kontynuowanie naszej współpracy dla dobra dzieci, niech Bóg napełni Was wszelką potrzebną łaską. Pozwólcie, że opiszę Wam, czego doświadczyła szkoła i dzieci od początku zamknięcia do chwili obecnej:

– Od 23 marca uczniowie nie przychodzą już do szkoły z powodu pandemii Covid-19. To był termin zaplanowany na drugi semestr.

– Ponadto, 27 kwietnia, uczniowie klasy 7, czyli przygotowujący się do oficjalnego egzaminu państwowego na pierwszy dyplom, są upoważnieni do wznowienia nauki rano od godziny 7:30 do 11:30. Pomyślnie ukończyli egzaminem drugi semestr, podczas gdy inni nie byli w stanie go ukończyć.

– Aby uniknąć rozprzestrzeniania się Covid-19, zawsze przestrzegamy zasad sanitarnych, które nakłada na nas państwo, utrzymując od siebie odległość 1 m, zawsze nakładając maskę, myjąc ręce kilka razy mi. in. przy wejściu do szkoły, przed jedzeniem, po przerwie itp.

– Niestety, od 17 maja, z powodu rozprzestrzeniania się pandemii, nauka we wszystkich klasach egzaminacyjnych w mieście Tamatave została wstrzymana.

– Jedynym sposobem, w jaki możemy kontynuować naukę, jest odebranie przez rodziców pracy domowej w ciągu tygodnia, a nauczyciele poprawiają ją w tym samym czasie. To rozwiązanie dotyczy wszystkich klas. Mimo to rodzice i nauczyciele nadal przestrzegają obostrzeń sanitarnych.

– Rozdajemy także rodzicom dzieci kserokopie z ćwiczeniami do rozwiązywania.

– Podczas epidemii pomogliśmy rodzicom dzieci, rozdając ryż, ponieważ większość z nich nie może pracować i nie ma jedzenia.

Zakończenie roku szkolnego
W tej chwili jesteśmy zamknięci, do tej pory dzieci nie przychodzą do szkoły, więc nie znamy dokładnej daty zakończenia roku szkolnego. Wszystko zależy od wytycznych państwowych. Prawdopodobnie potrwa to do września.

To wszystko, czym możemy się z Wami podzielić. Módlmy się do Boga, aby ta pandemia całkowicie zniknęła. Życzymy wszystkiego dobrego!

 

Siostra Aline
Dyrektor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *