List z Befasy

Kolejny list do Rodziców adopcyjnych napisał misjonarz z Befasy, o. Marek Ochlak OMI wraz ze współpracownikami – diakonem Andry Ratovosaona  OMI – dyrektorem szkoły oraz panem Ravelonandro Philibert – dyrektorem administracyjnym.

>>List z Befasy – PDF<<<

 

O. Marek przesłał także kilka zdjęć z funkcjonowania szkoły:

 

 

Poniżej załączamy orientacyjne tłumaczenie listu o. Marka i współpracowników: 

Wszystkie szkoły na Madagaskarze zostały zamknięte z powodu COVID-19 od 23 marca 2020. 26 kwietnia 2020 r. oficjalna deklaracja potwierdza to, że szkoły będą nadal zamknięte, ale tylko uczniowie klas egzaminacyjnych mogą chodzić do szkoły. Są to klasy 7, 3 i ostatnia. Szkoły muszą zapewnić ochronę uczniów przed koronawirusem zgodnie z przepisami Madagaskaru.

Nasza szkoła w Befasy nadal w pewnym sensie prowadzi swoją działalność, pomimo tego że jest zamknięta. Nauczyciele pracują w tym czasie w celu poprawy środowiska szkoły i zapewnienia jej czystości. Sadzą drzewa, zwłaszcza drzewa owocowe. Pielęgnują także szkolne ogrody. Można powiedzieć, że nasza ziemia jest ogromna. Niestety brak wody, na ogół uniemożliwia nam przyspieszenie pracy fizycznej. Zaplanowaliśmy również szkolenia edukacyjne i komputerowe dla wszystkich nauczycieli. Odbywa się to w celu zabezpieczenia przyszłości naszej szkoły i z korzyścią dla samych nauczycieli.

Rok szkolny rozpoczął się 15 października 2019 r. I zwykle kończy się 30 czerwca. Zgodnie z oświadczeniem Prezydenta Republiki Madagaskaru, jesteśmy pewni, że oficjalne egzaminy się odbędą. Ale dla klas pośrednich, decyzja jeszcze nie zapadła. Nie wiemy jeszcze jak przejść do następnego roku szkolnego. Musimy poczekać na decyzję państwa, i w porozumieniu z rodzicami podjąć środki bezpieczeństwa, do jakich jesteśmy zobowiązani.

Na obecnej sytuacji najbardziej cierpią uczniowie szkół prywatnych, a to właśnie w nich na Madagaskarze uczy się najwięcej dzieci. Państwo nie dotuje, nie pomaga im podczas epidemii, a wielu rodziców nie uiściło opłat szkolnych. Jednak nauczyciele muszą otrzymać wypłatę. Mamy więc problemy z wypłatą ich pensji.

Jak dotąd covid-19 nie jest jeszcze pod kontrolą. Najbardziej dotkniętych jest 5 z 22 regionów Madagaskaru. Na szczęście, możemy powiedzieć, że jesteśmy pod opieką Opatrzności Bożej, ponieważ jak widzimy sytuacje rodzin w naszym regionie, to Covid 19 nie dotarł do nas jak w innych regionach, bo gdyby tak się stało, to część populacji by po prostu znikła.

Od kiedy w  2015  roku susza dotarła do naszego regionu, deszcz pada tylko przez 2 tygodnie w roku. W latach 2018 i 2019 ludność była atakowana przez uzbrojonych złodziei zwanych „Dahalo”. Zwykle kradną ludziom zebu (rodzaj bydła). Wszystko to sprawia, że sporo ludzi jest poszkodowanych i biednych. Połowa ludności jest niedożywiona. Na szczęście, jest misja, która bardzo ich wspiera. Ze strony państwa ludność nie otrzymuje żadnej pomocy w ich życiu.

Wielkie dzięki Rodzicom adopcyjnym, którzy bardzo nam pomagają zatroszczyć się o dzieci, wspierając naszą szkołę. Wasze zaangażowanie jest bardzo ważne dla przyszłości wielu dzieci w naszym regionie. Dziękuję bardzo. Niech Bóg obdarzy was całą swoją łaską, abyście mogli iść naprzód zawsze w kierunku dobra.

 

16 czerwca 2020 w Befasy – MORONDAVA

Marek Ochlak OMI
diakon Ratovosaona Andry OMI – dyrektor szkoły
Ravelonandro Philibert – dyrektor administracyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *