List z Lokhipur

Kontynuujemy cykl listów ze szkół w których obejmujemy uczniów adopcją misyjną. Tym razem publikujemy list od ojca Sudhira Jacoba Gomesa OMI, dyrektora Lokhipur Mission High School w Bangladeszu.

Aktualnie w tej szkole pod opieką mamy już 150 uczniów, a kolejnych 23 czeka na objęcie opieką. Koszt rocznej adopcji (czesne, przybory szkolne, ciepły posiłek, opieka medyczna, koszty projektu) to 135 euro rocznie. Jeśli ktoś chciałby podjąć się takiej opieki prosimy o kontakt z koordynatorem projektu:
Marek Hamny
marek.hamny@misyjnedrogi.pl
tel. 61 839 91 44

 

 

Zapraszamy do lektury:

>>> List z Lokhipur – plik PDF <<<

 

Tłumaczenie listu o. Sudhira Gomesa OMI

Drogi ojcze Marcinie [i wszyscy Rodzice adopcyjni],

Pozdrowienia i dużo miłości z Lokhipur Mission High School, Bangladesz. Mam nadzieję, że w czasie pandemii COVID-19 wszyscy trzymacie się łaski Bożej. W tej chwili cały świat przeżywa bardzo ciężki okres. W czasach światowego kryzysu musimy głębiej odczuć swoją miłość i troskę. Jako dyrektor tej szkoły chciałbym szczerze podziękować drogiemu Ojcu i wszystkim Rodzicom adopcyjnym w Polsce, którzy z wielką miłością wspierają edukację ubogich dzieci z naszej Szkoły w Lokhipur. Bez Waszego wsparcia nie można sobie wyobrazić prowadzenia szkoły. Dzieci z naszej szkoły również są Wam bardzo wdzięczne. Proszę przyjąć ich podziękowania i wdzięczność i przekazać je Rodzicom adopcyjnym.

W czasie pandemii COVID’19, podobnie jak inne kraje świata, Bangladesz zaczął także blokować kraj i wszystkie instytucje edukacyjne od 16 marca 2020 r. Do tej pory uczniowie uczą się w domu i pomagają rodzicom w pracach domowych. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie. Wszystkie mają się dobrze. Do tej pory nie słyszeliśmy, aby ktoś był zarażony COVID’19. To bardzo dobra wiadomość. I dziękujemy za to Bogu.

Niektórzy z naszych nauczycieli mieszkających we wsiach widzieli, że w czasie COVID-19 nasi uczniowie mieszkający w tych samych wioskach pomagali rodzicom w codziennych pracach, takich jak gotowanie, ogrodnictwo, sprzątanie domu, pranie odzieży rodzinnej, dbanie młodszych braci i sióstr, bawiąc się z nimi, pomagając im w nauce, karmiąc i hodując zwierzęta domowe, takie jak krowy i kozy i tak dalej. Jestem bardzo szczęśliwy, słysząc o tym. Tutaj załączyłem niektóre z ich zdjęć przedstawiających ich codzienne prace domowe w czasie izolacji.

Na początku listopada tego roku będziemy mieli egzamin rządowy dla uczniów klas VIII. Właśnie teraz ich rejestracja odbywa się u nas w szkole. Uczniowie są o tym informowani i przychodzą do szkoły pojedynczo, utrzymując bezpieczny dystans społeczny, a my dokonujemy ich rejestracji online. W tym roku w klasie VIII jest 51 uczniów. Ale nie wiemy, co się stanie w przyszłości, ponieważ COVID-19 znajduje się obecnie w szczytowym okresie w naszym kraju, a uczniowie nadal są w domu, nie mogą chodzić do szkoły i uczyć się. Nadal wszystkie nasze instytucje edukacyjne w całym kraju pozostają zamknięte. Nie wiemy, kiedy rząd pozwoli nam je ponownie otworzyć. Cały kraj stoi obecnie przed dylematem. Czekamy na decyzję rządu. Pomimo tego, że szkoła pozostaje zamknięta, musimy płacić naszym nauczycielom comiesięczne wynagrodzenie. W przeciwnym razie będą głodować jak inni biedni ludzie w kraju. Módlmy się za siebie i miejmy nadzieję na najlepsze.

Chciałbym przekazać wam jedną dobrą wiadomość o naszej szkole. 31 maja 2020 r. opublikowano wynik egzaminu SSC (Secondary School Certificate, przeprowadzony przez Government Nation Wise). Ze względu na COVID-19 w tym roku wynik został opublikowany online. 76 uczniów X klasy napisało egzamin SSC w lutym tego roku, z czego zdało go 73 uczniów. Nasza szkoła zajęła 4 miejsce wśród 49 szkół średnich w okolicy. Spośród tych 76 uczniów 22 otrzymało wsparcie z Polski. Egzamin pozytywnie zdało 20 z nich. Wszyscy są bardzo wdzięczni Tobie i wpierającym ich Rodzicom. Dziękują Wam wszystkim.

Wykonujecie cudowną misję jako nasi przyjaciele misji oblackich i dla naszych uczniów. Ci ubodzy uczniowie mają swoje marzenia. Wy pomagacie im w ich spełnianiu. Modlę się o łaskę Bożą dla Was wszystkich. W czasie COVID-19 niech Bóg błogosławi nas wszystkich i wybawi nas od tej pandemii. Proszę, pamiętajcie o nas również w swoich modlitwach.

Załączam kilka zdjęć uczniów objętych projektem adopcji misyjnej, którzy wykonują różne czynności domowe podczas COVID-19.

 

Z poważaniem,

Ojciec Sudhir Jacob Gomes OMI, Dyrektor Lokhipur Mission High School,

18 czerwca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *