List z Morondavy

Kolejnym listem ze szkół na misjach, który otrzymaliśmy jest list z Morndavy na Madagaskarze, napisany przez dyrektora szkoły o. Jocelyna Rivotina Rasamoelina OMI.

Zachęcamy do lektury:

>>> List z Morondavy – plik PDF <<<

 

 

Kolejnym listem ze szkół na misjach, który otrzymaliśmy jest list z Morndavy na Madagaskarze, napisany przez dyrektora szkoły o. Jocelyna Rivotina Rasamoelina OMI.

Zachęcamy do lektury:

>> List z Morondavy – plik PDF <<<

 

Tłumaczenie listu

Jak zawsze z wielką przyjemnością chciałbym się przywitać w imieniu wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców i moim jako dyrektora tej szkoły. Jak wiecie, wszyscy żyjemy, w trudnej sytuacji  w związku z epidemią Covid-19. Tak jak na całym świecie, także my jesteśmy w izolacji od 21 marca 2020 r. – wstrzymana jest nauka i praca, wszyscy zostali w domu.

Ale od 27 kwietnia rady ministrów podjęły decyzję o przywróceniu zajęć w szkole dla klas egzaminacyjnych (są to klasy 7, 3 i tzw. ostatnia) ale tylko w godzinach rannych. W naszej szkole mamy tylko jedną klasę przygotowującą się do oficjalnego egzaminu: klasę 7. Egzamin jest zaplanowany na 7 lipca 2020 r. i przystąpi do niego 25 kandydatów. Ściśle przestrzegamy instrukcji sanitarnych: dezynfekcja sal lekcyjnych, osłona ust dla uczniów, zachowanie odległości jednego metra, mycie rąk przed i po zajęciach w klasie. Zgodnie z decyzją ministra edukacji narodowej, jeśli nie będzie żadnych zmian, a obostrzenia nadal będą obowiązywać, przeprowadzimy egzamin przed rozpoczęciem roku szkolnego, a to oznacza, że nie będzie można go powtórzyć.

Od 11 maja postępujemy zgodnie z instrukcją Krajowego Kierownictwa Szkoły Katolickiej (DINEC) mówiącą o tym, że ten rok nie będzie „białym rokiem” [rokiem wolnym od nauki], więc kontynuujemy naukę w domu, z tą różnicą, że to nie uczniowie chodzą do szkoły, ale ich rodzice. Tak więc, codziennie od poniedziałku do piątku, od 7:30 do 13:30, nauczyciele ciężko pracują, przygotowując zeszyty do nauki i ćwiczeń, ucząc rodziców aby oni mogli uczyć swoje dzieci. W trakcie lekcji i ćwiczeń udzielanych rodzicom, nauczyciele postępują oczywiście zgodnie z instrukcjami (osłona ust, zachowanie odległości jednego metra, umycie rąk przed i po wejściu na zajęcia, zajmowanie miejsc jeden za drugim przed nauczycielami). Rodzice przyjeżdżają do naszej szkoły, aby brać lekcje i ćwiczenia dla dzieci, w każdy wtorek i piątek.Widzimy, że rodzice dokładają wszelkich starań – są tacy, którzy nie mieli problemów z nauką swojego dziecka w domu, ale wielu ma również duże trudności. Obserwując sytuację nauki w domu, która wciąż jest kontynuowana, postanowiliśmy przeprowadzić egzamin trymestralny w domu, pod koniec czerwca. Poprosiliśmy rodziców by potraktowali go bardzo poważnie. Ale dla klas przedszkolnych, jeśli nie będzie to możliwe, to rodzice będą musieli przyprowadzić dzieci do szkoły aby dzieci uczyły się indywidualnie z nauczycielem.24 maja 2020 r. świętowaliśmy Dzień Szkoły, odprawiając mszę w kościele. Prezydent Republiki Madagaskaru zezwala na odprawianie mszy w każdą niedzielę dla liczby nie większej niż 200 osób, jeżeli kościół jest w stanie taką ilość pomieścić, ale należy ściśle przestrzegać restrykcji: zakrywania ust, zachowywania metra odległość, mycia rąk przed i po mszy. Zebrało się nas 400 osób, więc świętowaliśmy w dwóch różnych miejscach równolegle. Pod koniec mszy rozdaliśmy maseczki do zakrywania ust, witaminy, mydło i mały posiłek dla dzieci.Dziękuję bardzo Wam, Rodzicom adopcyjnym za wszystko co robicie dla swoich dzieci i dla ich edukacji. Dzięki temu dzieci mogą kontynuować naukę i chronić się przed zakażeniem dostając maseczki, witaminy i produkty do mycia rąk. Za pośrednictwem tego listu pozdrawiam Was przekazuję podziękowania od rodziców i dzieci. Dziękujemy i zapewniamy o modlitwie, zwłaszcza o modlitwie Waszych podopiecznych w obliczu tej bardzo trudnej sytuacji, której obecnie doświadczamy. Dziękuję bardzo, bo jak dotąd nikt z rodziców i dzieci nie zachorował.Dzięki naszej wspólnej modlitwie i naszej woli wierzymy, że możemy zwalczyć tę epidemię i mamy wielką nadzieję, że zakończymy ten rok szkolny pod koniec lipca. Tak jak zostało przewidziane wcześniej egzamin końcowy będzie na końcu lipca (w domu lub w szkole).

 

Ojciec Dyrektor
o. Rasamoelina Rivotina Jocelyn OMI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *