List z Ramanakkapeta

Ostatnim listem który publikujemy to list o. Harrego, ze szkoły w Ramanakkapeta w Indiach. Do korespondencji, którą wysłaliśmy do Rodziców adopcyjnych dołączyliśmy także listy poszczególnych księży proboszczów z parafii z których pochodzą nasi podopieczni.

>>> List z Indii – plik PDF <<<

 

Tłumaczenie listu:

Mam nadzieję, że gdy czytacie ten list wszyscy jesteście w dobrym zdrowiu i samopoczuciu. Szczególnie w czasie panującej pandemii COVID. Na początek chcielibyśmy wyrazić nasze najszczersze podziękowania i wdzięczność za wasze zaangażowanie i pomoc edukacyjną na rzecz biednych dzieci na misjach oblackich w Indiach.

Rzeczywiście jesteśmy świadkami globalnego kryzysu zdrowotnego, jakiego nigdy wcześniej nie było na całym świecie. Choroba koronawirusowa (COVID-19) scharakteryzowana jako pandemia atakuje społeczeństwa niezależnie od wielkości czy narodowości zabijając ludzi, przynosząc ból i cierpienie przenosząc ludzkie cierpienie i podnosząc życie ludzi. Koronawirus to znaczniej więcej nic kryzys zdrowotny. To także kryzys ludzki, gospodarczy i społeczny. Indie także cierpią, w kraju wirus dotknął wszystkie grupy ludzi – biednych, starszych, osoby niepełnosprawne, młodzież, a zwłaszcza dzieci w wieku szkolnym. Przyjmowane środki ochrony i ciągłe blokowanie szkół i uczelni zmusiło nas do tymczasowego zamknięcia placówek. Ten bezprecedensowy ruch stworzył ogromną lukę w naszym systemie edukacji, pomimo, że rządy centralne i stanowe starają się wesprzeć sytuację. Jednak większość szkół podstawowych i średnich w Indiach starała się przejść na nauczanie online w miesiącach izolacji, aby kontynuować edukację dzieci. Jednak nadal jest wielu studentów na obszarach wiejskich, w całych Indiach, którzy nie mogą korzystać w ten sposób z nauczania, ponieważ nie mają komputerów i łączy internetowych.

Ostatnio ponad 2 lakh [przyp. red. 200 000] rodziców z całych Indii podpisało petycję domagającą się, aby szkoły nie były ponownie otwierane, chyba że sytuacja COVID-19 poprawi się lub szczepionka będzie powszechnie gotowa i dostępna. Oznacza to, że szkoły w Indiach pozostaną zamknięte przez kolejne dwa miesiące, tj. do końca sierpnia 2020 r. Nawet po ponownym otwarciu szkół strach przed Covid-19 nadal będzie istniał, paraliżując normalną naukę.

Oblaci zaangażowani w prowadzenie edukacji starają się jak najlepiej poprawić warunki edukacji dzieci zapisanych do naszych szkół. Szczególną uwagę przykładamy do nich w procesie e-learningu [przyp. red. oraz pracach domowych przekazywanych drogą analogową].

Wszyscy mamy nadzieję i modlimy się, aby sytuacja się zmieniła i wróciła do normy. Dzieci we wszystkich naszych misjach są bardzo wdzięczne wszystkim dobroczyńcom za hojną pomoc w ich edukacji. Zapewniają ich o swojej miłości i modlitwie.

Zapewniamy was wszystkich o naszych pełnych miłości modlitwach i prosimy również o modlitwę, abyśmy wszyscy razem mogli walczyć z sytuacją w  czasie Covid-19. Możecie być pewni, że modlimy się za wszystkich naszych dobroczyńców, którzy hojnie przyczyniają się do edukacji naszych dzieci na misjach oblackich, w Indiach.

Jeszcze raz nasze pokorne i szczere podziękowania za pomoc naszym biednym dzieciom.

Niniejszym dołączam do was list [przyp. red. w zależności od przynależności dziecka do Parafii] dyrektorów/naczelników i proboszczów misji, z których pochodzą Nasze dzieci.

Niech Bóg błogosławi nas wszystkich!

o. Harry OMI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *